STRATEGICKÝ DOKUMENT
O co usilujeme
Vyvracení mýtů
Budeme vyvracet mýty, které o drogách a závislosti panují ve veřejnosti a v médiích a následně vedou k nesprávným závěrům a očerňování jednotlivců, skupin i rodin.
Partnerský přístup ve službách a institucích
Budeme přispívat k tomu, aby pracovníci odborných služeb, organizace a instituce vycházely ze současných vědeckých poznatků, a to zejména s ohledem na jedinečnost každého člověka a způsob i tempo jeho zotavování.
Zapojování lidí se zkušeností do systému péče
Budeme usilovat o to, aby se zvyšovalo zastoupení lidí s žitou zkušeností v rámci sítě služeb v oblasti drog a závislostí, protože jejich znalosti a schopnosti nabyté skrze vlastní zkušenost se závislostí jsou nenahraditelné a prokazatelně přispívají k úspěšnému zotavování.
Racionální drogová politika s naším zastoupením
Budeme se podílet na řešení otázek a témat, která se nás týkají, protože máme do diskuse co nabídnout, a nepřejeme si, aby se mluvilo o nás bez nás. Chceme se scházet u jednoho stolu s profesionály různých odborností, politiky i zástupci různých organizací / skupin, a to za účelem hledání společných záměrů a spolupráce na jejich dosahování.
Zapojení rodiny a blízkých
Zapojení rodiny a blízkých
Chceme, aby hlas osob s žitou zkušeností nereprezentovali jen lidé, kteří užívají psychoaktivní látky a/nebo jsou závislí, ale také jejich blízcí.
Potřeba celospolečenské změny
Budeme se aktivně podílet na celospolečenské změně, která přinese v konečném důsledku společensky pragmatičtější, racionálnější a soucitnější postoj k uživatelům drog a závislým. Budeme poukazovat na fakt, že k užívání drog a rozvoji závislostí přispívá celkové prostředí současné společnosti, v němž snadno dochází k traumatickým zážitkům, pocitům izolovanosti a vyloučenosti.
Mezinárodní spolupráce
Budeme i nadále navazovat spolupráci s podobně zaměřenými iniciativami, skupinami i jednotlivci na mezinárodní úrovni, zejména v rámci Evropy a sousedních zemí. Chceme se vzájemně inspirovat, podporovat, předávat si zkušenosti a propojovat naše aktivity směřujících k podobným cílům.
Vzájemná podpora
Je pro nás klíčové poskytovat si vzájemnou podporu, při našich aktivitách v rámci unie i mimo ni. Aktivně vytváříme pro vzájemnou podporu prostor. Chceme pečovat jeden o druhého a přistupovat k sobě s respektem a soucitem, protože věříme, že jedině tak budeme moci být dlouhodobě prospěšní unii a potažmo i celé společnosti.
Tento strategický dokument vznikal v období červen – září 2023 v úzké spolupráci výboru Unie s širší členskou základnou. Významně byl tento proces podpořen Společností Podané ruce, z projektu Podpora participace osob s žitou zkušeností do adiktologických služeb.
Záměrem strategického dokumentu je, metaforicky řečeno, navrhnout cestovní plán do těch míst, v nichž se chceme jako Unie pohybovat. Stanovili jsme si 8 takových míst, tedy základních oblastí, kterým se budeme věnovat. V každé oblasti jsme také nastínili změny, o které usilujeme. V první části dokumentu tyto oblasti pouze stručně představíme, ve druhé části je popíšeme podrobněji.
Strategický dokument nemá v žádném případě sloužit jako neměnné dogma, ale spíše opravdu jako plán cesty, který se bude nutně proměňovat s tím, jak se bude proměňovat i krajina, kterou pojedeme a kterou budeme spoluutvářet.
Tato publikace vznikla jako jeden z výstupů projektu Podpora participace osob s žitou zkušeností do adiktologických služeb, který podpořila Nadace OSF / Výbor Dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Koordinátorka projektu: Kateřina Mravčíková
Redakce: Pavel Nepustil